1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek (5 - ilość głosów, punktacja: 6,20/10)
Loading ... Loading ...

Wolność jest darem Boga (dokument, Polska 2006) – recenzja

Wolność jest darem Boga - film dokumentalny reżyseria Cezary Ciszewski
Ocena na FILMWEB: 7,1
Moja ocena: 7.5

Reżyseria i scenariusz: Cezary Ciszewski

Gdybym mógł cofnąć jedną ze wszystkich swoich decyzji, to ten film nie powstałby na pewno…

Kim są bohaterowie dokumentu „Wolność jest darem Boga” ? To bezdomni narkomani, mieszkający w warszawskiej kamienicy, przy ul. Foksal 13. Mówią o sobie załoga F-13 i codziennie robią wszystko, żeby zarobić na kolejną porcję heroiny. Wśród nich są tacy, którzy malują, recytują wiersze i śpiewają piosenki. Szczególną uwagę widza zwraca jednak główny bohater – Cezary Ciszewski, scenarzysta i reżyser dokumentu. Na ekranie obserwujemy jego przemianę, powolny upadek i mozolne podnoszenie się z samego dna, na które spadł z wielkim hukiem.

Kim jest Cezary Ciszewski? Dziennikarzem. Jego kariera telewizyjna zaczynała kilka lat temu świecić triumfy. Oprócz autorskiego  WuWuA napisał program Muzyka łączy pokolenia, który do dziś b. dobrze pamiętam. Formuła była prosta. Do studia zapraszano dwa zespoły, reprezentujące różne nurty muzyczne i odnoszące sukcesy w różnym czasie. Zadanie polegało na zaśpiewaniu numeru, wybieranego przez drugą kapelę. Takie, pozornie niepasujące do siebie, zestawy tworzyli: MORWA i Ewa Bem, Irena Jarocka i Sylwia Wiśniewska, Bracia i Stan Borys, Agnieszka Chylińska i TSA, Jeden Osiem L i Maryla Rodowicz, Warszawski Deszcz i Lombard.

Na nagraniach widać, że twarz Ciszewskiego zmienia się z programu na program, wykrzywia w jakiś dziwny grymas. Co działo się z redaktorem?

Ciszewski po sukcesie „Muzyka łączy pokolenia” postanowił zrobić mocny i bezkompromisowy dokument. Chciał sfilmować uliczników, narkomanów, żyjących w komunie przy jednej z warszawskich ulic. Powoli poznawał bohaterów: Poziomkę, Młodego, Olę i Erykę, wnikał w ich świat i zmniejszał dystans. Pewnego razu spróbował skręta, później jeszcze jednego, aż w końcu z niewinnego palenia zrobiły się całe działki heroiny, aplikowane dożylnie. Reportaż o squocie, natomiast, na zawsze zmienił życie dziennikarza, a on sam stał się bohaterem swojego filmu.

Dziś Ciszewski nie bierze, ale nie pracuje też dla TVP. Skończyło się na tym, że karetka zabrała go z planu zdjęciowego. Z wywiadu dla wp.pl dowiemy się później, że do pracy przychodził na haju. Miał pokój, w którym się zamykał i ciągle zmieniał zamki. To sprawiało, że go nie zwalniali. Poza tym, jak twierdzi, zarząd TVP potrzebował jego pomysłów, więc nikt nie miał odwagi puścić go z torbami. Później w wywiadzie dla wp.pl powie, że przez cały czas był na haju. Skończył pracę w telewizji dopiero wtedy, gdy karetka zabrała go z planu.

Ciszewski robił wiec dokument i jednocześnie prowadził słynny program. Na ekranach każdy widz mógł obserwować upadek dziennikarza, choć przypuszczam, że wówczas  niewielu wiedziało, co się dzieje.  Na nagraniach widać jednak, że Ciszewski w niespełna kilka miesięcy zmienił się nie do poznania. Jeden z fragmentów „Muzyka łączy pokolenia” znalazł się z resztą w pierwszym z ujęć „Wolność jest darem Boga”, co dobitnie pokazało jak heroina wpływa na wygląd i zachowanie człowieka.

Dokument swoją premierę miał w kwietniu 2006 roku, czyli w kilka lat po tym, jak dziennikarz wpadł na pomysł, żeby go nakręcić. Czy jest dobry? Patrząc z perspektywy widza – tak, bo to jak oglądanie operacji na otwartym sercu. Widzimy początek eksperymentu, kolejne jego etapy i wreszcie koniec. Poza tym film jest świetnie zmontowany, kręcony z różnych ujęć, przez kilku bohaterów. Pokazuje widzom wielkomiejską dżunglę, w której jest wiele zakamarków, a w nich kryje się strach, samotność i codzienna udręka kilkunastu narkomanów, którzy są w stanie zrobić wszystko, żeby dostać kolejną działkę.

Autor recenzji: Justyna Orlik

Komentarze

Serwis, zawierający: najnowsze recenzje filmów 2013, najlepsze zapowiedzi filmowe 2013, hity i premiery kinowe 2013.

Recenzujemy: filmy polskie i zagraniczne, komedie romantyczne, filmy dramatyczne, filmy science-fiction oraz najnowsze filmy akcji.