1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek (Bądź pierwszy)
Loading ... Loading ...

Sztuka kochania, czyli kilka słów o Michalinie Wisłockiej

recenzja sztuka kochania

Rewolucja seksualna w Polsce? Byłam bardzo zdziwiona, kiedy odkryłam, że to poniekąd zasługa kobiety, której autorska książka znajdowała się na półce w moim rodzinnym domu. Na artykuł o Wisłockiej w Newsweeku trafiłam wiele lat później.

Na okładce „Sztuki kochania” namalowano małżeńską parę, więc niespecjalnie ciekawiło mnie, jaka jest jej treść. Może myślałam, że to poradnik małżeński? Rodzice mieli ich wiele. Dziś już nie pamiętam. Pamiętam jednak, że materiał w gazecie zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Wyobraźcie sobie taką „rozwiązłość” kilkadziesiąt lat temu?! Łamanie schematów, niekatolicki styl życia. Odwaga Wisłockiej w sposobie wyrażania siebie była naprawdę ewenementem, jak na tamte lata. Przejawiała się nie tylko w tym, jakie życie wybiera, ale też w tym, że wydanie książki było dla niej sprawą najwyższej wagi!

Kiedy dowiedziałam się, że będą ekranizować jej historię, nie mogłam doczekać się daty premiery. Po pierwsze reżyserką jest kobieta: Maria Sadowska, a po drugie chciałam zobaczyć Magdalenę Boczarską wspólnie z Erykiem Lubosem (niezmiennie jeden z moich ulubionych aktorów). I? Nie zawiodłam się! Na scenariuszu (Krzysztof Rak), kostiumach, muzyce i klimacie socjalistycznej Polski wraz z jej żelazną kurtyną.

Wisłocka to postać, którą ktoś wreszcie zdecydował się umieścić na dużym ekranie i wyszło „normalnie”. Bez zbędnego patosu, czy oszczędzania głównych bohaterów. Osobiście cieszę się, że to kolejny dowód na to, że w Polsce mamy nie tylko genialne reżyserki, ale też silne kobiety, dzięki którym zmienia się rzeczywistość.

 

Komentarze

Serwis, zawierający: najnowsze recenzje filmów 2013, najlepsze zapowiedzi filmowe 2013, hity i premiery kinowe 2013.

Recenzujemy: filmy polskie i zagraniczne, komedie romantyczne, filmy dramatyczne, filmy science-fiction oraz najnowsze filmy akcji.