1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek (Bądź pierwszy)
Loading ... Loading ...

Sugar man – film dokumentalny (Oscar 2013)

Sugar Man - historia Sixto Rodrigueza. dokument, który zdobył Oscara (2013)

Sixto Rodriguez tworzył w czasach tak wielkich gwiazd, jak: Bob Dylan, The Rolling Stones, Jimi Hendrix czy The Beatles, ale nigdy nie udało mu się zdobyć wielkiej popularności w USA. Jego płyty sprzedawały się w niewielkim nakładzie, a muzyka przechodziła bez echa. O muzyku z Detroit w Michigan pewnie do dziś wiedzielibyśmy niewiele, gdyby nie upór dziennikarza muzycznego i właściciela sklepu z winylami z RPA. To dzięki nim poznajemy historię Rodrigueza, który może nie zrobił kariery w Stanach, ale w Afryce Południowej był popularniejszy od Presleya.

Pierwsze minuty dokumentu poświęcone są retrospekcji wydarzeń z życia Rodrigueza. Stephen ‚Sugar’ Segerman opowiada, że jego postać od zawsze była owiana tajemnicą, a o jego śmierci krążyły legendy. Według jednej z nich muzyk miał się podpalić na scenie, a wg innej zastrzelić na oczach przypadkowych słuchaczy. Prawdę o rock`and`rollowcu widz odkrywa krok po kroku, zatapiając się w nieprawdopodobnej historii i zakochując w nieznanej dotąd muzyce. A to wszystko dzięki uporczywości Segermana i Craiga Bartholomewa-Strydroma, bez których nie powstałby film o banicie lat 70`, odrzuconym i zapomnianym przez Amerykanów.

Wróćmy jednak do początku, czyli do baru The sewer w Detroit, w którym koncertował Rodriguez. Tam po raz pierwszy spotkali go Denis Coffey i Mike Theodore, producenci muzyczni. Jeden z nich wspomina w dokumencie o tajemniczych występach muzyka. W ich trakcie, w knajpie spowitej dymem, twórca Sugar mana wykonywał swój kawałek odwrócony tyłem do widowni. W jego głosie było jednak coś na tyle elektryzującego, że Coffey i Theodore zaproponowali Rodriguezowi współpracę. W jej wyniku powstał pierwszy album, zatytułowany Cold Fact, z którego pochodzą, m.in.: Crucify Your Mind oraz I Wonder. Utworem wieńczącym jego karierę był dramatyczny w wydźwięku kawałek Cause z 71 roku. Po jego nagraniu muzyk jakby zapadł się pod ziemię, a jego historia ożyła ponownie dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Muzykę Rodrigueza do Afryki przywiozła ponoć Amerykanka, która zapoczątkowała istną rodriguezomanię. Jego twórczość, niczym wirus, rozprzestrzeniała się na każdej imprezie, a kopie kolejnych płyt rozchodziły się w tysiącach egzemplarzy. Dziś nie wiadomo czy to jeden z kolejnych mitów czy prawdziwe wydarzenia, ale jedno jest pewne – muzyk był dla mieszkańców południowej Afryki niczym John Lennon dla Amerykanów. Teksty jego piosenek nucił każdy, a one stawały się czymś w rodzaju protest-songów, dodając siły młodym buntownikom.

I tu dochodzimy do punktu wyjścia, bo Rodriguez nie wiedział o swojej wielkiej popularności w Afryce, pomimo tego (jak twierdzą właściciele lokalnych wytwórni) że wysyłano pieniądze do Sassex i jej założyciela. Clarence Avant, pytany o okoliczności zdarzeń, także umywa ręce, a kolejne próby wyjaśniania sytuacji nie przynoszą odpowiedzi.

 

Dokument Malika Bendjelloula prezentuje nam sylwetkę zapomnianej gwiazdy rocka, która być może w innych okolicznościach zrobiłaby zawrotną karierę. Rodriguez spełniał wszystkie warunki. Czego zabrakło? To pytanie, które nieustannie zadają sobie także bohaterowie tego dokumentu: producenci muzyczni i właściciele wytwórni. Na szczęście nie robi tego sam Rodriguez, co pozwala obronić się filmowi i wzbudza w widzu autentyczne emocje, które sięgają zenitu podczas koncertu zorganizowanego w Afryce w 1998 roku. Występ zorganizowany dla ponad dwudziestotysięcznej widowni pokazuje muzyka zaczynającego światowe tournée, a nie umęczonego życiem staruszka. I taki obraz Rodrigueza chcę zapamiętać. Rockamana, o którym opowiada jego muzyka, a on sam już nic nie musi.

Autor: Justyna Orlik

Komentarze

Serwis, zawierający: najnowsze recenzje filmów 2013, najlepsze zapowiedzi filmowe 2013, hity i premiery kinowe 2013.

Recenzujemy: filmy polskie i zagraniczne, komedie romantyczne, filmy dramatyczne, filmy science-fiction oraz najnowsze filmy akcji.