1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek (Bądź pierwszy)
Loading ... Loading ...

Orły rozdane. Czy polskie nagrody filmowe wzbudzają tyle samo emocji, co Oscary?

Obława - zwycięza Orły 2013

Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe przyznawane są od 1999 roku. Pierwszą galę prowadzili: Piotr Machalica i Maria Pakulnis, a pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Dariusz Jabłoński, ówczesny Prezes Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Dopiero w 2003 roku powstała Polska Akademia Filmowa, która na wzór amerykańskiej zajmuje się przyznawaniem dorocznych nagród. Prezydent Akademii jest wybierany, co dwa lata i pełni funkcję reprezentatywną. Od 2008 roku stanowisko obejmuje Agnieszka Holland, wybitna reżyserka.

Polskie Nagrody Filmowe nie cieszą się w kraju tak dużą popularnością, jak amerykańska gala rozdania Oscarów. Nie mniej jednak stanowią ogromne wyróżnienie dla polskich filmowców i aktorów.

Nominowani w najważniejszych kategoriach- Orły 2013

Najlepszy film:

Jesteś Bogiem - reżyseria: Leszek Dawid
Pokłosie – reżyseria: Władysław Pasikowski
Obława - reż: Marcin Krzyształowicz

Reżyseria:

Leszek Dawid – Jesteś Bogiem
Marcin Krzyształowicz - Obława
Roman Polański – Rzeź

Scenariusz:

Wojciech Smarzowski - Drogówka
Maciej Pisuk – Jesteś Bogiem
Marcin Krzyształowicz – Obława
Roman Polański, Yasmina Reza – Rzeź


Pierwszoplanowa rola męska:

Marcin Dorociński – Obława
Maciej Stuhr – Pokłosie
Bartłomiej Topa – Drogówka

Pierwszoplanowa rola kobieca:

Agnieszka Grochowska – Bez wstydu 
Weronika Rosati – Obława
Danuta Szaflarska – Pokłosie

Drugoplanowa rola męska:

Arkadiusz Jakubik – Drogówka
Dawid Ogrodnik – Jesteś Bogiem
Maciej Stuhr – Obława

Drugoplanowa rola kobieca:

Iza Kuna – Drogówka
Sonia Bohosiewicz – Obława
Joanna Kulig – Sponsoring

Zdjęcia

Piotr Sobociński jr – Drogówka
Radek Ładczuk – Jesteś Bogiem
Arek Tomiak – Obława

Odkrycie roku:

Marcin Kowalczyk (rola w filmie Jesteś Bogiem)
Michał Urbaniak (rola w  filmie Mój rower)
Bartosz Konopka (reżyseria: Lęk wysokości)

Laureaci – Orły 2013

Najlepszy film:

Obława w reżyserii Marcina Kryształowicza z Marcinem Dorocińskim i Weroniką Rosati w rolach głównych. Film opowiada historię żołnierza partyzanckiego, który w czasach II wojny światowej walczy z niemieckimi żołnierzami i polskimi kolaborantami.

Najlepsza rola męska:

Nagrodę otrzymał Maciej Stuhr za fenomenalną rolę w Pokłosiu. Film przedstawia historię dwóch braci, z których jeden mieszka w niewielkiej wiosce na wschodzie Polski, a drugi jest amerykańskim emigrantem, przyjeżdżającym do niego w odwiedziny. Pozornie niezobowiązująca wizyta jest pretekstem do poznania historii rodziny i rodzin okolicznych mieszkańców, uwikłanych w zabójstwo Żydów.

Najlepsza rola kobieca:

Agnieszka Grochowska otrzymała nagrodę za rolę w filmie Bez wstydu. Aktorka to scenariuszowa Anka, starsza siostra Tadzika, którą z bratem zaczynają łączyć „nietypowe” relacje intymne.

Najlepsza drugoplanowa rola męska:

Arkadiusz Jakubik otrzymał Orła za rolę w Drogówce – filmie o siedmiu policjantach, którzy mają symbolizować typowe grzechy funkcjonariuszy drogówki. Jakubik nie miał w tym roku wielkiej konkurencji, dlatego tym bardziej nie dziwi jego wygrana. Aktorowi udało się bowiem, obok kreacji Topy i Braciaka, stworzyć najbardziej wyrazistą postać filmową.

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:

Zwyciężyła Joanna Kulig, która jako jedna z nielicznych młodych aktorek może poszczycić się międzynarodową karierą. W tym roku została wyróżniona za rolę w filmie Sponsoring, ale już od początku lutego można było ją zobaczyć w niemieckiej produkcji: Hansel i Gretel: Łowcy czarownic.

Najlepsza reżyseria:

Uhonorowany w tej kategorii został Roman Polański za prawie teatralny projekt z udziałem Jodie Foster i Kate Winslet. Reżyser Rzezi rozpoczyna akcję od niewinnego spotkania rodziców dzieci, które uczestniczyły w bójce, aby za chwilę prześwietlić każdą z postaci i zaprezentować widzowi iście mistrzowski pokaz charakterów i osobliwości.

Najlepszy scenariusz:

W tej kategorii wygrał Wojciech Smarzowski i jego Drogówka, chyba jednej z najczęściej oglądanych filmów tego roku, a moi zdaniem (obok Róży) najwybitniejszy dzieło Smarzowskiego.

Najlepsze zdjęcia:

Nagrodzono Arkadiusza Tomiaka (Obława), twórcę zdjęć do takich filmów, jak: Żurek, Symetria i Kołysanka.

Odkrycie roku:

Odkryciem roku został Michał Urbaniak, któremu dało się wykreować naprawdę świetną postać w filmie Mój rower – historii o odwiecznym konflikcie pokoleń oraz o ambicjach, które nie raz biorą górę nad uczuciami. Urbaniak gra w filmie samego siebie, przy czym trochę przemielonego przez scenariuszową maszynkę. Jego aktorską rodziną są: Artur Żmijewski i Krzysztof Chodorowski.

Nagroda publiczności powędrowała do twórców filmu Jesteś Bogiem, który opowiada historię legendarnej grupy hip-hopowej – Paktofoniki. Film Leszka Dawida jest jedną z pierwszych prób stworzenia pewnego rysu popularnej subkultury lat dziewięćdziesiątych. Aktorzy: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt i Dawid Ogrodnik wcielają się w role twórców jednego z najbardziej znanych zespołów końca ubiegłego stulecia. To sprawia, że reżyser miał jeszcze trudniejsze zadanie do wykonania, bo musiał zmierzyć się z prawdziwą legendą. Magik (Marcin Kowalczyk) dla wielu przedstawicieli polskich środowisk hip-hopowych do dziś jest pewnego rodzaju autorytetem, a dla tysięcy osób – dziś już trzydziestolatków – ikoną tamtych lat. Dawidowi udało się jednak spełnić, przynajmniej w części, oczekiwania publiczności, a film nie zaliczył większych wpadek.

 

 

Komentarze

Serwis, zawierający: najnowsze recenzje filmów 2013, najlepsze zapowiedzi filmowe 2013, hity i premiery kinowe 2013.

Recenzujemy: filmy polskie i zagraniczne, komedie romantyczne, filmy dramatyczne, filmy science-fiction oraz najnowsze filmy akcji.