1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek (6 - ilość głosów, punktacja: 9,00/10)
Loading ... Loading ...

Nietykalni (Intouchables) 2011 – recenzja filmu

Nietykalni - najlepsza komedia 2011
Ocena na FILMWEB: 8,7
Moja ocena: 9.0

Reżyser: Olivier Nacache, Eric Toledano

Aktorzy: Omar Sy, François Cluzet

Film, jakich jeszcze nie było? No, może za dużo powiedziane, ale na pewno jedna z najlepszych komedii, jakie kiedykolwiek zostały zekranizowane. Dlaczego? Po pierwsze, bo przełamuje stereotypy. Pokazuje świat niepełnosprawnego człowieka, takim jakim jest. Bez przekłamań, ani udziwnień. Z minuty na minutę widzimy, że z chorobą nie można obchodzić się jak z jajkiem i trzeba stawiać jej czoła.

Taką filozofią kieruje się główny bohater – opiekun milionera, który jeszcze przed kilkoma dniami rył swoje imię w więziennej celi, by nazajutrz kąpać się w śnieżnobiałej wannie swojego pracodawcy. Dla obojga nowa sytuacja jest szansą na lepsze życie, pozbawione stygmatyzacji, a wypełnione przyjaźnią, taką na całe życie.

„Nietykalni” to historia prawdziwa, momentami trochę ubarwiona przez reżyserów, którzy przenieśli ją na ekrany. Jak zaczyna się wspólna przygoda Drisa i
Philippe? Od rozmowy kwalifikacyjnej, na której wielki, czarnoskóry mężczyzna zjawia się prawie przez przypadek. Zależy mu jedynie na otrzymaniu zaświadczenia, które będzie musiał przedłożyć w którymś z urzędów. Jeden świstek zamienia się na dzień próbny, dzień na kolejne, kolejne dni na miesiące i wreszcie lata, jakie Dris spędzi u boku Philippe.

Komedia Francuzów niezmiennie bawi i uczy. Są w niej takie sceny klucze, jak: opera, golenie, urodziny, po których wymówieniu każdy oglądający na nowo pęka ze śmiechu. Za doprowadzone do perfekcji dialogi należą się brawa nie tylko reżyserom, ale dwójce aktorów (Omarowi Sy i François Cluzet), którzy na ekranie tworzą wspaniały duet. Przy ich pomocy twórcy filmu żartują z konwencji i pokazują jak robić kino bez zbędnego nadmuchiwania się, przesadnej egzaltacji. Robią go po prostu, po swojemu, w swojskim klimacie. I może dzięki temu produkcja z każdą chwilą zyskuje nowych fanów, kibicujących bohaterom w ich wspólnych eskapadach i życzących każdemu tak szczerej przyjaźni.

Poniżej najlepsze fragmenty filmu:

Dance!

Shave….:)

Tree man ;)

Komentarze

Serwis, zawierający: najnowsze recenzje filmów 2013, najlepsze zapowiedzi filmowe 2013, hity i premiery kinowe 2013.

Recenzujemy: filmy polskie i zagraniczne, komedie romantyczne, filmy dramatyczne, filmy science-fiction oraz najnowsze filmy akcji.