1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek (1 - ilość głosów, punktacja: 7,00/10)
Loading ... Loading ...

Międzynarodowe Jury na Festiwalu Filmowym Berlinale (2013)

Berlinale Festival 2013

Złote i Srebrne Niedźwiedzie są najważniejszymi nagrodami przyznawanymi na Festiwalu Filmowym „Berlinale”.

Pierwszego Złotego Niedźwiedzia przyznano w 1951 roku filmowi Sprawiedliwości stało się zadość.

Srebrnego Niedźwiedzia, natomiast, otrzymują reżyserzy najlepszych filmów fabularnych. Po raz pierwszy wręczono nagrody w 1965 roku, otrzymali je wówczas: Roman Polański za film Wstręt i Agnès Varda za Szczęście.

Najważniejsze nagrody festiwalowe przyznaje międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą wybitni ludzie filmu, wielokrotnie nagradzani na podobnych festiwalach.

Jury 2013

Przewodniczący:

Wong Kar Wai

Wong_Kar-wai_berlinale 2013

(źródło: Wikipedia)

Chiński reżyser, który zdobył wiele międzynarodowych nagród i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców na świecie. Jego niepowtarzalny styl zainspirował wielu filmowców, a on sam stał się kultową postacią współczesnego kina autorskiego. Zadebiutował w 1988 roku filmem „Kiedy łzy przeminą”, a międzynarodowy sukces przyniósł mu Chungking Express  z 1994 roku. Za kolejne dwa filmy otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes (Fallen Angels z 1995 r. i Happy Together z 1997 roku). Kolejne jego filmy reżysera to: In the Mood for Love (nostalgiczna historia miłości), 2046 i My Blueberry Nights , który jako pierwszy Wai nakręcił z holywoodzkimi gwiazdami. Jego ostatni film, dramat The Grandmaster, otworzył 63-cie Berlinale.


Członkowie:

Susanne Bier

Susanne bier - berlinale festival 2013

(źródło: www.berlinale.de)

Duńska reżyserka zanim zapałała miłością do kina studiowała Sztukę i Architekturę. Jej reżyserski debiut to De saliges ø z 1987 roku, za który otrzymała główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Danii i Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium. Prawdziwy przełom nastąpił w 1999 roku  wraz z filmem The One and Only, za który Bier otrzymała najważniejszą nagrodę duńskiego świata filmowego – statuetkę Robert. Później nakręciła obraz Open Hearts oraz najbardziej rozpoznawalnych Braci, zwycięzcę na Festiwalu Sundance w 2004 roku. Jej hollywodzka kariera rozpoczęła się w 2007 roku wraz z Things We Lost in the Fire. Następnie wyreżyserowała In a Better World (Oskar za najlepszy film nieanglojęzyczny), a w 2012 roku Love Is All You Need (2012), komedię romantyczną z Piercem Brosnanem. Jej ostanie dzieło to Serena z Jennifer Lawrence i Bradleyem Cooperem.

Andreas Dresen

andreas dresen - berlinale 2013

(źródło: Wikipedia)

Andreas Dresen jest jednym z najbardziej wybitnych niemieckich reżyserów. Jego filmy to rodzaj improwizacji, paradokumentów, które starają się odzwierciedlić  niemiecką mentalnośc. Oscylując pomiędzy komedią a dramatem, Andreas Dresen,  pokazuje nam rzeczywistość nierzadko brutalną i pełną gorzkiej prawdy. Filmowy przełom przyniósł mu  Grill Pointz 2002 roku, za który otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. W trakcie niemal dwudziestoletniej kariery reżyser otrzymał wiele prestiżowych nagród, włączając w nie nagrodę Przegląd Un Certain Regard na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Andreas Dresen jest regularnym gościem na Berlinale od 1999 roku.

Ellen Kuras

Ellen-Kuras-berlinale festiwal 2013

(źrodło: www.berlinale.de)

Amerykańska operatorka kamery – Ellen Kuras wpłynęła na współczesną estetykę kina, jak żadna inna kobieta. Jej niepowtarzalny styl, odwaga i oryginalny sposób fotografowania rzeczywistości sprawiły, że Kuras współpracowała z takimi gwiazdami kina, jak: Martin Scorsese, Michel Gondry, Spike Lee i Jonathan Demme. Obok filmów fabularnych, na jej pracę składają się filmy dokumentalne i muzyczne oraz reklamówki. Pierwszy doceniony film, kręcony z jej udziałem  to Swoon (1992), za który otrzymała główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Sundance. Ellen Kuras jest autorką zdjęć do takich filmów, jak: Gdyby ściany mogły mówić (1996), Blow (2001), Zakochany bez pamięci (2004), Neil Young: Serce ze złota (2006) i Public Speaking Martina Scorsese (2010).

Shirin Neshat

Shirin Neshat-Berlinale 2013

(źródło: Wikipedia)

Prace artystki i reżyserki Shirin Neshat łączą tradycję z nowoczesnością.Tematem centralnym jej twórczości są obrazy kobiet, żyjących w islamskim społeczeństwie. Shirin Neshat pochodzi z Iranu. Do Ameryki wyjechała na początku 1979, wraz z wybuchem rewolucji.  Tam zaczęła wielką karierę fotografki, a następnie filmowca. Jej krótkometrażowy film Turbulent wygrał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1999 roku. Dziesięć lat później otrzymała Srebrnego Lwa na Berlinale za film Kobiety bez mężczyzn. Shirin Neshat  pracuje aktualnie nad pełnometrażowym filmem, będącym portretem egipskiego piosenkarza.

Tim Robbins

Tim Robbins Berlinale 2013

(źródło: Wikipedia)

Tim Robbins, znany jako aktor z takich filmów, jak:  Skazani na Shawshank, Rzeka tajemnic, Gracz, Na skróty, Byki z Durham,Drabina Jakubowa i Hudsucker Proxy. Jest zdobywcą Oskara, Złotego Globa, nagrody na Festiwalu BAFTA, nagrody dla Najlepszego Aktora (Złota Palma) na Festiwalu Filmowy w Cannes, Humanitas Prize, trzeciego miejsca  na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio za swój debiut Bob Roberts, nagrody za reżyserię i najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Hiszpanii za Cradle Will Rock oraz czterech nagród na Berlinale za film Dead Man Walking.

Athina Rachel Tsangari

Athina Rachel Tsangari - Berlinale 2013

(źródło: Wikipedia)

Współczesne greckie kino nie istniałoby bez tej reżyserki i producentki. Do Stanów wyemigrowała w czasie studiów (Uniwersytet w Teksasie). Tam miał miejsce jej reżyserski debiut Fit (1994), który został nominowany do Szkolnego Festiwalu Filmowego. Pierwszy, prawdziwy sukces przyniósł jej film The Slow Business of Going (2000), po nakręceniu którego wróciła do Grecji i nawiązała współpracę z Mattem Johnsonem i Marią Hatzakou. Od tego czasu wyprodukowała, takie filmy jak: Kinetta, Dogtooth i Alpy. W 2010 roku wyreżyserowała swój kolejny film: Attenberg, który zdobył dwie nagrody na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jej ostatni film Kapsuła miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Artykuł powstał na podstawie informacji zamieszczonych na stronie: www.berlinale.de

(Jury na Międzynarodowym Festiwalu Berlinale 2013)

Komentarze

Serwis, zawierający: najnowsze recenzje filmów 2013, najlepsze zapowiedzi filmowe 2013, hity i premiery kinowe 2013.

Recenzujemy: filmy polskie i zagraniczne, komedie romantyczne, filmy dramatyczne, filmy science-fiction oraz najnowsze filmy akcji.