1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek (Bądź pierwszy)
Loading ... Loading ...

Jesteś Bogiem (2012)

jesteś bogiem - recenzja filmu o paktofonice
Ocena na FILMWEB: 7,1
Moja ocena: 8,0

Reżyser: Leszek Dawid

Aktorzy: Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt

Pamiętam szerokie spodnie, kasety magnetofonowe, przegrywane po tysiąckroć, bo era Internetu dopiero miała nadejść. Pamiętam teledyski Kalibra i WWO po raz pierwszy puszczane na Vivie. Pamiętam dreszcz podniecenia, gdy na rynku pojawiał się świeży zespół, a my zafascynowani, wsłuchiwaliśmy się w treść utworów. Pamiętam osiedlowe bitwy na rymy, przesiadywanie pod blokiem, pierwsze upadki i wzloty. Pamiętam, że hip-hop to było całe nasze życie i jeden ze sposobów na przetrwanie w trudnych czasach transformacji.

Jesteś Bogiem to historia o pokoleniu tych, którzy urodzili się u schyłku lat siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych i właśnie dla nich została dedykowana. Film powstał na podstawie scenariusza Macieja Pisuka, który długo nie mógł przekonać żadnego producenta do realizacji jego projektu. W kilkanaście lat po „wielkim boomie” na hh powstał jednak obraz w reżyserii Leszka Dawida, będący niejako świetnym wstępem do tworzenia podobnych projekcji w przyszłości.

Jesteś Bogiem to filmowe spojrzenie na początki Paktofoniki – śląskiego składu, powstałego w 1998 roku. Jego szeregi zasilił Magik (Kaliber 44) oraz Rahim i Fokus. To dzięki tej trójce powstały takie kawałki, jak: „Chwile ulotne”, „Priorytety” oraz „Jestem Bogiem”, jeden z najbardziej kontrowersyjnych numerów, jaki powstał w tamtych czasach. Po tragicznej śmierci Magika odbył się dla niego pożegnalny koncert w katowickim spodku, a duet zaczął realizację autorskiego materiału pod szyldem Pokahontaz

W filmie, w postaci głównych bohaterów -  Magika, Rahima i Fokusa wcielają się: Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik oraz Tomasz Schuchardt. Moim zdaniem najlepiej sprawdził się „sobowtór” Rahima (Dawid Ogrodnik), ale pozostała dwójka bynajmniej nie ustępuje mu kroku. Można powiedzieć, że dzięki młodym aktorom historia kultowego składu ożyła na nowo i to z nieprawdopodobną siłą. Na uwagę zasługują także postaci drugoplanowe, jak genialny Arkadiusz Jakubik, znany m.in. z ról w: Drogówce, Domu złym i Wesela, czy Piotr Nowak.

Poza tym fantastyczne tło dla filmu tworzy muzyka, której tym razem nie mogło zabraknąć. Kawałki Paktofoniki wmontowane w świetne zdjęcia tworzą nieprawdopodobny klimat i gwarantują widzowi niezapomnianą wycieczkę do przeszłości. Można, co prawda przyczepić się do kilku szczegółów, ale niech czarnych PR-em zajmują się środowiska hip-hopowe, a ja życzę miłego oglądania tym wszystkim, którzy po Jesteś Bogiem nie zdążyli jeszcze sięgnąć. To jeden z tych polskich filmów, zasługujący na wyróżnienie.

Autor: Justyna Orlik

Komentarze

Serwis, zawierający: najnowsze recenzje filmów 2013, najlepsze zapowiedzi filmowe 2013, hity i premiery kinowe 2013.

Recenzujemy: filmy polskie i zagraniczne, komedie romantyczne, filmy dramatyczne, filmy science-fiction oraz najnowsze filmy akcji.