1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek (1 - ilość głosów, punktacja: 8,00/10)
Loading ... Loading ...

Jestem legendą – recenzja filmu

jestem legendą - recenzja filmu
Ocena na FILMWEB: 7,5
Ocena autora:
8,0
Autor: Damian Marciniak

Tytuł recenzji:
A może coś więcej niż legenda?
Reżyseria: Francis Lawrence

Aktorzy:
Will Smith, Alice Braga

Czy wyobrażacie sobie, co by było, gdyby wszyscy dookoła was zniknęli? Gdybyście zostali ostatnimi ludźmi na Ziemi i nie mieli się, do kogo odezwać? Jak by wtedy zareagowała wasza psychika? Wizję takiej przyszłości po raz pierwszy przedstawił nam Richard Matheson w swojej powieści „Jestem legendą”. Powieść okazała się być takim sukcesem, że postanowiono zekranizować ją w 1964 roku pod tytułem Ostatni człowiek na Ziemi, następnie w 1971 roku, jako Człowiek Omega, no i w końcu w 2007 roku pod oryginalnym tytułem Jestem legendą.

W 2009 roku pani dr Alice Krippin ogłasza światu, że wynalazła lekarstwo na wszystkie odmiany raka. Lekarstwo to powstało przez ingerencję w strukturę genetyczną wirusa odry. Wirus ten wymyka się spod kontroli i zaraża niemal całą ludzkość. Około 90% ludzi ginie natychmiast, a reszta zamienia się prymitywne, wrażliwe na promieniowanie UV i żądne krwi istoty. Tylko garstka ludzi jest odporna na zmodyfikowany wirus odry. Jednym z nich jest Robert Neville (Will Smith). On i jego pies zamieszkują opustoszały Manhattan. Jednak wyspa tylko z pozoru wydaje się być opustoszała, gdyż po zmroku na polowanie wychodzą krwiożercze bestie.

Warner Bros. wykupił prawa do ekranizacji już 1970 roku, a w 1995 roku zaczął przygotowania do produkcji. W międzyczasie wokół produkcji przewijały się takie nazwiska jak Ridley Scott, Arnold Schwarzenegger, Michael Bay czy Nicolas Cage. Ostatecznie producenci postawili za kamerą Francisa Lawrence’a a tuż przed nią Willa Smith’a. Ostatecznie wybór okazał się bardzo trafny. Scenariusz, choć pisany przez wiele lat i przez wielu scenarzystów okazał się być bardzo dobry. Film jest dramatem, horrorem i sci-fi w jednym. Pokazuje nam dramatyczne zmagania samotnie żyjącego bohatera. Robi on wszystko by tylko nie oszaleć z samotności. Jednocześnie film trzyma nas w napięciu a sceny walk są bardzo dobrze zrealizowane. Największą zaletą jest tutaj niewątpliwie scenografia. Widok opuszczonych i porośniętych ulic Nowego Jorku robią wrażenie.

Chociaż Will Smith nie przedstawił tutaj jakieś arcywybitnej kreacji, to i tak zaprezentował się nadzwyczaj dobrze. Cieszy mnie fakt, że odszedł w końcu od konwencji przystojnych i zabawnych bohaterów znanych nam z Bad Boys czy Facetów w czerni. Trzeba również zauważyć, że jego rola do łatwych nie należała. Świetnie przedstawić emocje i stany psychiczne, jakie targają człowiekiem, który od trzech lat zmaga się z samotnością.

Na sam koniec recenzji przyczepię się jednak do samej końcówki filmu. Po pierwszym obejrzeniu obrazu Francisa Lawrence’a koniec filmu wydawał mi się całkiem sensowny. Główny bohater staje się legendą, która ratuje ludzkość. Jednak dowiedziałem się o alternatywnym zakończeniu filmu, które z łatwością można znaleźć w Internecie czy na wydaniu DVD. Alternatywne zakończenie filmu ma o wiele głębsze przesłanie i całkowicie zmienia znaczenie tytułu. Według mnie drugie zakończenie jest o wiele lepsze i nie rozumiem, dlaczego twórcy postanowili tuż przed premierą na użycie tego pierwszego. Jest bardziej poprawne polityczne? Nie mam pojęcia.

Komentarze

Serwis, zawierający: najnowsze recenzje filmów 2013, najlepsze zapowiedzi filmowe 2013, hity i premiery kinowe 2013.

Recenzujemy: filmy polskie i zagraniczne, komedie romantyczne, filmy dramatyczne, filmy science-fiction oraz najnowsze filmy akcji.