1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek (2 - ilość głosów, punktacja: 4,50/10)
Loading ... Loading ...

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona – recenzja filmu

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona - recenzja filmu
Ocena na FILMWEB: 8,0
Ocena autora:
7,7
Autor: Damian Marciniak

Tytuł recenzji:
Cofający się zegar
Reżyseria: David Fincher

Aktorzy:
Brad Pitt, Cate Blanchett

Tuż po I Wojnie Światowej zrozpaczony, ślepy zegarmistrz stworzył zegar poruszający się do tyłu. Chciał on w ten sposób cofnąć czas, ponieważ nie mógł pogodzić się ze śmiercią swojego syna. Od tego zaczyna się film Davida Fincher’a. I taki też jest ten film.

„Urodziłem się w okolicznościach niezwykłych.” – i tak też zaczyna się Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, adaptacja klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda z lat dwudziestych XX wieku o człowieku, który przychodzi na świat, jako osiemdziesięciolatek i stopniowo młodnieje. Jego ojciec przerażony brzydotą dziecka porzuca go na progu domu dla starców; tam Benjamin wychowuje się pod opieką troskliwej Queenie (Taraji P. Henson). Tutaj też poznaje swoją miłość − wnuczkę jednej z pensjonariuszek − Daisy (Cate Blanchett). Po wielu latach zamiast starzeć się staje się coraz młodszy…

Historia obrazu zaczyna się dosyć dramatycznie i tym samym wciąga. Duża w tym zasługa samego Brada Pitt’a w roli tytułowego bohatera. Reżyser i aktor sprawiają, że w widz z wielkim zainteresowaniem śledzą losy bohatera. Sposób opowiadania tej historii przypomina nieco Forresta Gump’a. Jednak obie historie różnią się między sobą w zasadniczy sposób. Forrest opowiada nam o rzeczach niezwykłych tak jakby były one czymś zwykłym. Benjamin natomiast opowiada nam o rzeczach zwykłych jakby były czymś zwykłym. Widzimy, więc staruszka, który zmaga się z trudami dorastania. Pierwsze piwo. Pierwszy zarost pod pachami. Pierwszy stosunek seksualny. Cały ten czar jednak powoli pryska, kiedy nasz bohater już wydorośleje i zaczyna się cofać do wieku nastolatka, a następnie dziecka. Powoli zaczynamy odnosić wrażenie, że oglądamy film fantasy. Historia jest doskonale opowiedziana mniej więcej do 3/4 filmu. Następnie robi się gorzej. Na szczęście nie psuje to bardzo ogólnie bardzo dobrego wrażenia z filmu.

Na wielką pochwałę zasługują tu niemal wszystkie kreacje aktorskie, a w szczególności kreacja Brada Pitt’a i Cate Blanchett. Brat Pitt zagrał mistrzowsko, pomimo że gra tu postać wręcz nudziarską. Nie ma żadnej pasji, żadnego talentu, ani zainteresowań. Nudzi, a jednocześnie jest ciekaw świata. Niewątpliwie jest gwiazdą tego filmu. Cate Blanchett może i nie miała aż tak dużej możliwości rozwinięcia swojej postaci, to i tak doskonale wtóruje swojemu filmowemu partnerowi.

Doskonałym uzupełnieniem obrazu Fincher’a jest strona techniczna. Doskonałe zdjęcia, montaż i muzyka. No a w szczególności doskonałe efekty specjalne. Widok chudego jak wieszak osiemdziesięcioletniego Brada Pitt’a jest niezapomniany. Tylko patrzeć, kiedy Sean Connery zacznie grać dwudziestoletniego kulturystę ;)

Komentarze

Serwis, zawierający: najnowsze recenzje filmów 2013, najlepsze zapowiedzi filmowe 2013, hity i premiery kinowe 2013.

Recenzujemy: filmy polskie i zagraniczne, komedie romantyczne, filmy dramatyczne, filmy science-fiction oraz najnowsze filmy akcji.